Wiadomości

Ruszyła akcja "Twoje Światła – Nasze bezpieczeństwo"

Data publikacji 22.10.2019

Policjanci ze śląskiej drogówki rozpoczęli wczoraj ogólnopolską akcję "Twoje Światła - Nasze Bezpieczeństwo". Celem akcji jest zwrócenie uwagi na wpływ oświetlenia pojazdów na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Bytomska drogówka oraz stacje kontroli pojazdów również uczestniczą w działaniach.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi kierujących na stan i jakość oświetlenia w pojazdach, który bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Policjanci i diagności przypominać będą kierującym, jak ważne jest oświetlenie zewnętrzne pojazdu, w szczególności w okresie jesienno-zimowym. Na Śląsku kampania będzie realizowana od 21 października do 15 grudnia 2019 roku. Udział w tym projekcie zadeklarowały stacje kontroli pojazdów funkcjonujące pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego oraz zrzeszone w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów. W dniach 26 października, 16 i 23 listopada 2019 roku kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić i ustawić światłą w swoich pojazdach. Użytkownicy aplikacji "Yanosik" będą mieć w niej dostęp do informacji na temat kampanii oraz na podstawie swojej lokalizacji będą mogli dojechać do najbliższej stacji biorącej udział w akcji. Policjanci podczas prowadzonych działań kontrolno-prewencyjnych będą zwracać szczególną uwagę na oświetlenie pojazdów, a kierowcy pojazdów, których jakość świateł wzbudzi wątpliwości podczas kontroli, będą kierowani przez policjantów na stacje diagnostyczne.

Pamiętajmy, że za zły stan oświetlenia pojazdu policjanci mogą zatrzymać dowód rejestracyjny lub ukarać mandatem do 200 złotych. Ponadto za jazdę w ciągu dnia bez świateł możemy zostać ukarani mandatem karnym w kwocie 100 zł a za jazdę w nocy bez oświetlenia w kwocie 200 zł.

W dniach 26 października, 16 i 23 listopada br. bytomscy policjanci, wraz z pracownikami stacji diagnostycznej przy ul. Strzelców Bytomskich 40 zapraszają na bezpłatne badanie stanu oświetlenia pojazdu.