Wiadomości

Nie daj się okraść kieszonkowcowi

Data publikacji 09.09.2011

Szczególnie ulubionymi miejscami działalności kieszonkowców są zatłoczone przystanki i pojazdy komunikacji miejskiej. Z policyjnych statystyk wynika, że najwięcej kradzieży kieszonkowych dokonywanych jest w godzinach szczytu komunikacyjnego, gdzie sprawcy skrzętnie wykorzystują tłok, zamieszanie i brak czujności. Pamiętajmy, że wśród zwykłych pasażerów zdarzają się również "doliniarze", którzy wykorzystają każdą dogodną sytuację, aby pozbawić nas portfela czy telefonu.

Szczególnie ulubionymi miejscami działalności przestępczej złodziei kieszonkowych są zatłoczone przystanki i pojazdy komunikacji. Z policyjnych statystyk wynika, że najwięcej kradzieży kieszonkowych dokonywanych jest w godzinach szczytu komunikacyjnego, gdzie sprawcy skrzętnie wykorzystują tłok, zamieszanie i brak czujności. Należy więc pamiętać, że wśród pasażerów zdarzają się również złodzieje kieszonkowi, którzy wykorzystają każdą dogodną sytuację, aby pozbawić nas wartościowych rzeczy.
Aby ustrzec się kradzieży, musimy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, aby posiadane przy sobie dokumenty zawsze schować w wewnętrznych kieszeniach ubrania, a większą gotówkę rozdzielić na kilka części i umieścić w różnych miejscach. Oczekując na peronie lub przystanku postarajmy się sprawdzać, czy ktoś nas nie obserwuje, gdyż złodziej zanim przystąpi do działania, prowadzi rozpoznanie, aby zorientować się czy posiadamy przy sobie jakieś cenne przedmioty i gdzie je przechowujemy. Szczególną ostrożność musimy zachować podczas wsiadania i wysiadania ze środków komunikacji. Wtedy bowiem, jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież portfela lub telefonu komórkowego. Zajmując miejsce, bagaż powinniśmy pozostawiać w zasięgu ręki, z możliwością jego stałej obserwacji (w tramwaju czy autobusie torebka, plecak powinny być trzymane przed sobą lub na kolanach).W podróży nigdy też nie wolno spać, zwłaszcza, gdy w pobliżu nie ma osób zaufanych. Złodzieje mają kilka technik działania. Najpopularniejsze z nich to:
 

  • sztuczny tłok - nagły ścisk przy wsiadaniu do autobusu lub wychodzeniu ze sklepu może być sygnałem, że kieszonkowcy są w akcji. Pomocnicy złodzieja popychają swą ofiarę, w kierunku " robotnika ", czyli właściwego złodzieja, a ten sprawnie obmacuje kieszenie i wyciąga zdobycz. Skradzionych portfeli nie chowa do swojej kieszeni, lecz szybko przekazuje pomocnikowi, który natychmiast opuszcza zagrożone miejsce. Gdyby okradziony zorientował się, że stracił portfel, kieszonkowiec nie ma przy sobie żadnych kompromitujących go przedmiotów.
  • na gołą rękę - kieszonkowiec niejako przytula się do stojącego obok człowieka, badając w ten sposób reakcję ofiary na dotyk. Jeśli pozornie wykonywane niechcący szturchnięcia nie powodują żadnej reakcji ze strony współpasażera, kieszonkowiec w dogodnym momencie pozbawia go zawartości kieszeni.
  • zza parkanu - jest nim na przykład gazeta, płaszcz przewieszony przez prawą rękę lub teczka, osłaniająca lewą dłoń, którą złodziej sięga do wewnętrznej kieszeni marynarki (oczywiście nie swojej ).
  • na krawca - używają żyletki lub skalpela do przecięcia torebki, reklamówki lub kieszeni. Nacięcie wykonywane jest w kształcie litery "L", co znacznie ułatwia dyskretne wydobycie portfela.
  • z marszu - stosowana jest w tłumie, kiedy idący człowiek zajęty jest torowaniem sobie drogi i nie zwraca uwagi na potknięcia oraz zderzenia z innymi ludźmi. Specjalizują się w tej konkurencji przede wszystkim kobiety.
Powrót na górę strony