Uroczystości

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Bytomiu

Dzisiaj w kościele pw. Świętego Krzyża w Bytomiu - Miechowicach, policjanci garnizonu bytomskiego uczestniczyli w obchodach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W uroczystości wzięli udział prezydent Bytomia pan Damian Bartyla, Komendant Miejski Policji w Bytomiu insp. Karol Fajer oraz przedstawiciele władz samorządowych i służb mundurowych.

O godzinie 11.00 odprawiona została msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych w kościele pw. Świętego Krzyża w Bytomiu – Miechowicach przy ul. Frenzla. Po nabożeństwie przedstawiciele władz miasta, służb mundurowych wraz z mieszkańcami przeszli pod pomnik „Ofiar Tragedii Górnośląskiej”. Policję reprezentował Komendant Miejski Policji w Bytomiu inspektor Karol Fajer. Pod pomnikiem odbyły się oficjalne uroczystości z udziałem wojskowej asysty honorowej 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego OP w Bytomiu. Odczytano Apel Pamięci i oddano salwę honorową. Na zakończenie złożono kwiaty pod pomnikiem „Ofiar Tragedii Górnośląskiej”. Nad bezpieczeństwem zebranych podczas uroczystości czuwali bytomscy stróże prawa.

"W hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu" - tak ustawa sejmowa z dnia 3 lutego 2011 roku określa obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Ładowanie odtwarzacza...