Wiadomości

CHROŃ SWOJE MIESZKANIE!

Data publikacji 03.07.2008

Pamiętajmy! Najlepszą ochronę zapewni zaufany sąsiad, który zaopiekuje się naszym domem podczas nieobecności.

Włamywacze „pracują” najczęściej wtedy, gdy przeciętny obywatel jest w pracy, a dzieci poza domem. Zawsze jednak ktoś z sąsiadów jest w domu! Najlepszym sposobem na włamywaczy jest solidarność i współpraca sąsiedzka. Złodziej mieszkaniowy robi przed włamaniem „rozpoznanie” – obserwuje dom i często rezygnuje, gdy zauważy „ciekawskich” sąsiadów.
Obserwujmy mieszkania sąsiadów przez wizjer. Gdy na schodach pojawi się ktoś nieznajomy, zachowujący się podejrzanie – nie obawiajmy się „zapytać życzliwie” – kogo szuka, lub, czy można mu w czymś pomóc? Mając uczciwe zamiary, nie będzie miał nic przeciwko takiemu pytaniu. Jeśli będzie inaczej to ma świadomość, że może zostać rozpoznany!
Jeżeli wyjeżdżasz na dłużej, zadbaj, aby mieszkanie nie wyglądało na puste. Zaufaj sąsiadowi i powierz mu swoje klucze, żeby włączał czasami światło, rozsuwał zasłony, wyjmował korespondencję ze skrzynki, zabrał reklamy spod drzwi.

Nie ufaj domokrążcom!
Podejrzany nr 1 – kupiec:
Interesują go Twoje meble, ozdoby, biżuteria. Może zaproponować Ci „dobrą zapłatę”. Nie ufaj mu i staraj się nie rozmawiać „sam na sam”. Zawołaj sąsiada!
Podejrzana nr 2 – pracownik służby sanitarnej: „przyszłam sprawdzić, czy u pani w kranie płynie czysta woda?”. Jakie skażenie i kto jej powiedział o tym? Jedyna możliwość – ona po prostu robi złodziejskie rozpoznanie.
Podejrzany nr 3 – budowlaniec: Oferuje za niską opłatę położenie parkietu, wstawienie dodatkowych drzwi, założenie żaluzji i najczęściej od razu prosi o zaliczkę. Nigdy nie dawaj pieniędzy i nie wpuszczaj go do środka. Jeżeli usługa Cię interesuje, poproś o adres firmy i sam zgłoś się!

Zawsze, gdy jesteś atakowany, gdy ktoś włamuje się do Twojego mieszkania, gdy czujesz się zagrożony – alarmuj sąsiadów głośnym krzykiem. Przestępcy tego nie lubią!

Zawsze jak najszybciej – gdy dzieje się coś niedobrego lub gdy tylko podejrzewasz, że grozi Ci niebezpieczeństwo – dzwoń – 997, 112.

Powrót na górę strony