Nigdy nie zostawiajmy nikogo w samochodzie - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Bytomiu

Wiadomości

Nigdy nie zostawiajmy nikogo w samochodzie

Data publikacji 31.07.2020

Przed nami zapowiadany słoneczny weekend i wysokie temperatury. Apelujemy o zachowanie najwyższej ostrożności. W żadnym przypadku nie pozostawiajmy dzieci, osób starszych nawet na chwilę w samochodzie, bądź na otwartym terenie, gdzie grozi im przegrzanie, albo porażenie słoneczne. Nie zapominajmy też o zwierzętach, które również cierpią z powodu upałów.

Pamiętajmy o dzieciach, osobach niepełnosprawnych i seniorach – nie pozostawiajmy ich w zamkniętych samochodach, czy na otwartym terenie, w miejscach nasłonecznionych. Takie postępowanie bezpośrednio naraża ich życie!
Nie zapominajmy też o zwierzętach, one również odczuwają negatywne skutki wysokich temperatur. Pozostawienie czworonoga w samochodzie, czy na słońcu naraża go na cierpienie i utratę życia! Pamiętajmy też, by zapewnić zwierzętom nieskrępowany dostęp do wody i możliwość schronienia w cieniu.
Dziecko pozostawione w słoneczny letni dzień w zamkniętym samochodzie płacze krótką chwilę. Po 15 minutach może mieć uszkodzony mózg i nerki. Nawet nie próbuje wydostać się ze śmiertelnej pułapki. Upalne letnie dni są trudne do zniesienia dla nas dorosłych, a niemowlaki i dzieci potrzebują w tym czasie jeszcze większej uwagi. Policjanci radzą także, by podczas podróży z dzieckiem, pozostawiać na tylnym siedzeniu coś, co dodatkowo zmusi nas do otwarcia tylnych drzwi, zanim opuścimy samochód. Małe dzieci te, które zasną w czasie jazdy, nie są w stanie przypomnieć nam o swojej obecności, dlatego za każdym razem sprawdzajmy, czy nie zostawiliśmy dziecka na tylnym siedzeniu.

Ze względu na słoneczną pogodę i wysokie temperatury apelujemy o zachowanie najwyższej ostrożności. W żadnym przypadku nie pozostawiajmy dzieci, osób starszych oraz zwierząt nawet na chwilę w samochodzie. Wystarczy kilkanaście minut, aby w szczelnie zamkniętym, pozostawionym na słońcu pojeździe, temperatura wrosła do poziomu, który grozi przegrzaniem. Takie postępowanie bezpośrednio naraża ich życie! Widząc zagrożenie, nie bądźmy obojętni i poinformujmy o wszystkim Policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Przypominamy także, że w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu sami możemy podjąć czynności zmierzające do udzielenia pomocy, np. wybijając szybę w aucie.