OBCHODY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Bytomiu

Wiadomości

OBCHODY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

Pomimo trwającej epidemii bytomscy policjanci uczcili obchody 229 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja z zachowaniem wszelkich standardów bezpieczeństwa. Pierwszy Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Bytomiu młodszy inspektor Dariusz Dziurka złożył kwiaty pod pomnikiem "Wolności" przy ul. Piłsudskiego.

Pierwsza w Europie i druga na świecie – Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była próbą unowocześnienia ustroju Polski i ratowania jej suwerenności. Choć obowiązywała w sumie przez 14 miesięcy, do dzisiaj jest jednym z fundamentów polskiej tradycji republikańskiej i powodem do dumy dla Polaków. Konstytucja 3 Maja przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną, wprowadzała zasadę trójpodziału władzy. Wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być dwuizbowy Sejm.

Już w dwa dni po uchwaleniu Konstytucji dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas zawieszone. W 1792 roku rozpoczęła się bowiem wojna polsko-rosyjska w obronie Konstytucji 3 Maja. Ostatecznie doszło do okupacji Polski, obalenia Konstytucji i drugiego rozbioru państwa.

Święto 3 Maja zostało przywrócone  w II Rzeczypospolitej Polskiej w kwietniu 1919 roku. Zdelegalizowane przez okupantów niemieckich i sowieckich podczas II wojny światowej, zakazane było również w PRL.

Od 1990 roku 3 Maja ponownie jest oficjalnym świętem narodowym Polaków.

Z okazji obchodów 229 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja Pierwszy Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Bytomiu młodszy inspektor Dariusz Dziurka złożył kwiaty pod pomnikiem "Wolności" przy ul. Piłsudskiego.

Ładowanie odtwarzacza...