Bądźmy bezpieczni na wodą! - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Bytomiu

Wiadomości

Bądźmy bezpieczni na wodą!

Data publikacji 14.06.2019

Zbliżają się wakacje a piękna pogoda sprawia, że chętnie wypoczywamy nad wodą. Aby wypoczynek ten nie zmienił się w tragedię, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad i zabrać ze sobą nad wodę również zdrowy rozsądek.

Sprzyjająca pogoda, wysokie temperatury i słońce sprawiają, że właśnie nad wodą wypoczywamy najchętniej. Jednak jezioro czy morze to nie tylko relaks i odpoczynek, ale także mnóstwo zagrożeń. To przede wszystkim tutaj liczy się pilna uwaga i przezorność urlopowiczów. Przecenienie własnych umiejętności podczas kąpieli i niedostateczna opieka nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach. Przy okazji letnich wycieczek i aktywnego wypoczynku - o tragedię nietrudno. Przypominamy o podstawowych zasadach, które obowiązują podczas pobytu w okolicach zbiorników wodnych.

 • Kąpmy się tylko w miejscach strzeżonych i pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody w miejscach zabronionych.

 • Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych.

 • Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki.

 • Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego.

 • Nie skaczmy "na główkę". Dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni. Gdy jednak w czasie kąpieli dojdzie już do urazu kręgosłupa, najważniejsze jest, aby ostrożnie przetransportować poszkodowanego na brzeg i koniecznie sprawdzić drożność dróg oddechowych. Natychmiast wezwijmy także pogotowie ratunkowe. Od naszej reakcji może zależeć czyjeś życie.

 • Materace zostawmy na brzegu - nie wypływajmy na nich na środek jeziora.

 • Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu.

 • Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy.

   

  Pamiętajmy, że podczas naszego urlopu - złodzieje nie próżnują. Zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą na plażę czy basen.