UWAGA na kruchy lód! - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Bytomiu

Wiadomości

UWAGA na kruchy lód!

Data publikacji 08.03.2018

Bytomscy stróże prawa kontrolowali zbiorniki wodne w mieście. Szczególnie teraz, kiedy grubość lodu w wielu miejscach nie przekracza kilku centymetrów, istnieje realne zagrożenie jego załamania się i utonięcia. Tego typu zbiorniki są ulubionym miejscem zabaw dzieci oraz połowu ryb. Pamiętajmy, że wchodzenie na zamarzniętą taflę wody zawsze jest ryzykowne.

W ostatnich dniach nastąpiło znaczne ocieplenie temperatury powietrze. Wcześniejszy spadek temperatury spowodował, że zbiorniki wodne zamarzły. Umożliwiło to wielu osobom przebywającym w okolicach akwenów wchodzić na lód. Obecna sytuacja stwarza realne zagrożenie dla zdrowia i życia osób przebywających na lodzie. Grubość lodu w wielu miejscach nie przekracza nawet kilku centymetrów, istnieje zagrożenie jego załamania się i utonięcia. Okazuje się, że oprócz dzieci, z zamarzniętych akwenów chętnie korzystają także wędkarze. Dlatego bytomscy stróże prawa w ramach działań "Kręci mnie bezpieczeństwo" kontrolowali rejony bytomskich zbiorników wodnych.

Pamiętajmy, że wchodzenie na zamarzniętą taflę wody zawsze jest ryzykowne. Pokrywa lodu ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Nieprzemyślane, lekkomyślne korzystanie z uroków zimy, może zakończyć się tragicznie. Kontrolujmy, gdzie bawią się nasze dzieci. Uczulmy je na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zabawa na zamarzniętych rzekach i jeziorach. Sprawdźmy, czy w razie potrzeby, będą umiały wezwać pomoc. Uczmy przewidywania i unikania sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu.

Aby uniknąć wypadków w trakcie czynnego wypoczynku na śniegu i lodzie, warto stosować kilka niezbędnych rad:

  • w przypadku załamania lodu, starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomoc. Najlepiej połóżmy się płasko na wodzie, rozłóżmy szeroko ręce i starajmy się wpełznąć na lód. Należy poruszać się w kierunku brzegu, leżąc cały czas na lodzie;
  • kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku! Pamiętajmy, że pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego;
  • jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalki lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec;
  • jeżeli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej.
  • po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody, należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do ogrzanego pomieszczenia; pamiętajmy, że nie wolno takiej osoby polewać ciepłą wodą, ponieważ może to wywołać u niej szok termiczny.

Pamiętajmy, że okres bezpiecznej zabawy na lodzie już minął. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje oraz dzieci.

 

Ładowanie odtwarzacza...