Wiadomości

WYBIERAJĄC 997, DODZWONISZ SIĘ DO CENTRUM POWIADAMIANIA RATUNKOWEGO

Data publikacji 10.11.2017

Od przyszłego tygodnia stopniowo rozpocznie się przełączanie numeru alarmowego policji do Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Za kilka tygodni dzwoniąc na numer 997, dodzwonimy się do operatora centrum, tego samego, które obsługuje numer 112. Województwo Śląskie jest pierwszym w kraju regionem, w którym przeprowadzona zostanie taka operacja. Z związku z tym przedsięwzięciem, w urzędzie wojewódzkim odbył się briefing dla przedstawicieli mediów.

W związku z wprowadzeniem tego nowatorskiego rozwiązania, w Ślaskim Urzędzie Wojewódzkim zorganizowany został briefing prasowy, w którym udział wzięli Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek i Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Krzysztof Justyński. Założenia systemu oraz zasady jego funkcjonowania po pełnym uruchomieniu omówił Zastępca Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Ślaskiego Urzędu Wojewódzkiego Tomasz Michalczyk, będący kierownikiem Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Wojewoda Jarosław Wieczorek podkreślił, że nowe rozwiązania nie oznaczają wyłączenia numeru 997.

- Numer ten nadal będzie funkcjonował, obywatele nadal mogą z niego korzystać, zostaną jednak sprawniej obsłużeni.

Generał Krzysztof Justyński wskazał natomiast, że nowa formuła odciąży dyżurnych i ich zastępców od zadań zbędnych, a pozwoli im poświęcić czas tym, które w istocie wymagają działania policji.

- Mówię to na podstawie mojego osobistego doświadczenia, jako że sam trzy lata pracowałem na stanowisku kierowania (...) Dyżurni zajmą się tym, co jest ich podstawowym zadaniem - kierowaniem siłami i środkami jednostki.

Więcej o telefonie 112 można dowiedzieć się odwiedzając stronę internetową Centrum Powiadamiania RatunkowegoŚląskiego Urzędu Wojewódzkiego.